Primul succes pentru Viitorul la Mediaş

Prima etapă din returul sezonului regulat din Liga 1 la fotbal a consemnat o victorie importantă în deplasare pentru campioana en titre, FC Viitorul, care s-a impus la Mediaș, cu Gaz Metan, pentru prima oară în istoria confruntărilor din prima ligă, şi a urcat, momentan, pe locul 6, ultimul de play-off. Prima ocazie de gol a meciului de la Mediaş a aparţinut gazdelor, în minutul 18, dar Rîmniceanu a fost la post şi a respins mingea şutată periculos, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, de Chamed. Viitorul a deschis scorul în minutul 21, prin golgheterul George Ţucudean, care a fructificat cu o lovitură de cap centrarea lui Eric. Rîmniceanu a fost atent şi la şutul pe colţul scurt expediat de Olaru, în minutul 37, dar şi în finalul partidei, în minutul 90, şut L. Manole, şi 90+3, şut Buziuc. Rezultat final: Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul 0-1 (Ţucudean 21). Au evoluat următoarele formaţii - Gaz Metan (antrenor Cristi Pustai): Greab - Zderic, M. Constantin (cpt.), Sîrghi, De Vriese (77 Buziuc) - Danci (64 Bic), I. Neagu - R. Romeo, Olaru (86 L. Manole), Chamed - Golubovic; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez, Țîru (cpt.), Horj (38 Hodorogea), De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea - Eric (59 Vînă) - Țucudean (75 Mățan), A. Chițu. Cartonaşe galbene: M. Constantin / Horj, Mladen, Vînă. Partida a fost arbitrată la centru de George Găman.